З постiйним пришвидшенням технологiчного прогресу, людство почало здобувати все новi i новi технологiї. Одна iз них базується на використаннi лазерiв, технологiї, що у свою чергу є наслiдком явищa iндукованого випромiнювання. Не всi це знають, але лазерний промiнь був теоретично передбачений ще Енштейном у 1917 роцi, за що автор Теорiї Вiдносностi отримав всесвiтнє визнання. Сам ефект свiтiння лазерного променя побудований на поглинаннi атомами свтiла резонансної чистоти. Загалом, це чистота, яку поглинають атоми при переходi на вищi енергетичнi рiвнi. Одна iз провiдних характеристик променя, - це та, що свiтловий пучок, який випускається, i резонансне поглинання мають спiльнi характеристики. Зокрема це i частота, i фаза, i поляризацiя, i напрямок розповсюдження. У свою чергу вимушене випромiнювання має здатнiсть додавати у свiтловий промiнь такi ж кванти свiтла, якi забирає з нього резонансне поглинання. А позаяк атоми певного середовища мають здатнiсть поглинати свiтло, то саме ж свiтло, проxодячи через середовище iз атомами на верхньому енергетичному рiвнi, буде посилюватися. А тобто, хвилi, проходячи крiзь матерiю, поглинатимуть її енергiю i збiльшуватимуть свiй енергетичний рiвенъ. Звiдси i лазерний промiнь, i свiтло самого лазера, i той факт, що при низьких температурах (а при таких атоми зазвичай знаходяться на нижчому енергетичному рiвнi) речовини не свiтяться. Та це сприяло i провiднiй iдеї лазерних технологiй: використовуючи температуро-низькi середовища, а отже з низькою енергiєю, лазери мали за намiр пiдвищити енергiю середовища проходячи через них, тим же самим сприяючи утворенню лазерного пучка свiтла. Так атоми середовища збiльшуують свiй енергетичний рiвень.
У ходi розвитку лазерних технологiй встановили, що один з найкрайщих матерiалiв для використання лазерiв, - це так званi напiвпровiдники. З'єднуючи воєдино двi пластини з напiвпровiдникiв рiзних типiв, науковцi помiтили, що посерединi виникає так звана "перехiдна зона". Атоми у нiй здатнi збуджуватися миттєво, а вiдтак i генерацiя свiтла вiдбувається у прорiзку часу значно меншому вiд одної секунди. Також можливо порушувати атоми напiвпровiдника
потоком електронiв. Цi проникають в глибину матерiї i набувають здатностi збуджувати набагато бiльшу кiлькiсть атомiв. Велику роль має i малий розмiр самого напiвпровiдника. Маючи здатнiсть до активацiї променя, його можуть легко використовувати там, де потрiбен маленький свiтловий промiнь високої потужностi. Однак, кошторис не завжди дозволяє використaння цих речовин, а тому для генерацiї лазерного променя найчастiше використовують рiдини. Tакi матерiали є доволi щiльними, мають високу оптичну неоднорiднiсть i позаяк рiдину можна перекачувати через робочий об'єм, то i температурy рiдинних тiл здатнi змiнювати у вiдповiдностi до потреби.
Все бiльш еволюцiонуючи, лазeри ставали дедалi популярнiшими. Мабуть всiм вiдоме використання лазерiв у промисловостi, нарiзi металiв або ж медицинi. Та
далеко не всiм вiдоме використання лазерiв у фармацевтицi, що повсякчас являється певним табу. I не тiльки тому що бiльшiсть людей зазвичай поєднює медицину i фармацiю воєдино, думаючи, що це теж саме, а й тому що практика застосування лазерних технологiй у медицинi набула значно бiльшого розголосу у засобах масової iнформацiї. Не секрет, що всiм вiдомi такi явища, як "безкровний розрiз", як "лазеровий скальпель" (що, будучи прозорим дозволяє хiрурговi краще бачити дiлянку яка пiдлягає операцiї), як рiзнi методи i способи епiляцiї, а також лазерової стерилiзацiї. Як показали наукова i клiнiчна практики, використання лазерних технологiй сприяє вiдродженню тканин, швидко загоює рани, запобiгає сепсису, тощо. Не в останню чергу, лазернi технологiї також дозволяють проводити корекцiю зору дiючи безпосередньо на сiткiвку ока. Усiм вiдома також здатнiсть високоенергетичних лазерiв боротися зi злоякiсними пухлинами.
Однак, всi вищеперерахованi застосування належать до медицини як такої, а не до специфiчної галузi фармацiї. Фармацевтичнiй галузi ж належить тяжкий шлях наукових тестiв, випробувань i дослiдiв. Всi застосування лазерних технологiй у медицинi є насправдi i певним здобуттям фармацевтичної галузi людських знань. Наприклад, тi ж лазеровi скальпелi були дослiдженi, протестованi i випущенi у ринковий обiг однiєю з провiдних американських фарацевтичних компанiй. Та не тiльки. Адже саме фармацiя i її величезнi фiнансовi обороти сприяють науковому прогресу i вивченню все нових i нових технологiй, якими у певну мiру користується i медицина як наука. У фармацевтичних iнститутах повсякчас проводяться дослiди рiзноманiтних фармацевтичних препаратiв, у якi не входять лише таблетованi форми, а й форми свiтлового випромiнювання. Тим часом на фармацевтичних заводах продовжують виробляти медичнi iнструменти п'ятого поколiння, якi потiм розповсюджуються по свiтi.
Свiтловi променi використовуються у фармацевтичному аналiзi, у визначеннi атомiв певних елементiв, i у дослiдженнi їх взаємодiї з квантами свiтла лазерового променю. Завдяки таким дослiдам сучасна медицина здобула величезнi надбання у виглядi все нових апаратiв, якi, реагуючи з певною матерiєю, здатнi визначити певний спектр її характеристик. Дiючи лазерним променем рiзної iнтенсивностi на певну речовину, можна змiнити її температуру навiть не тoркаючись до неї. Не тiльки. Як показують дослiдження проведенi у провiдних країнах свiту, використовуючи лазернi променi з рiзносторонною амплiтудою коливань хвилi, можна i зменшити температурy певного середовища на кiлька градусiв. Однак робота у цьому напрямку i досi триває, а отже ще не можна сказати нiчого точного.
Хоча про використання лазерних технологiй у фармацiї можна було б розповiсти багато, щоб не втомити читата в останню чергу слiд згадати про використання високоiнтенсивних свiтлових променiв у змiнi характеристик певної речовини чи припаратy. Якщо бути бiльш точними, то слiд зауважити, що якщо подiяти лазерним променем на певну молекулу або ж на певну групу молекул, то можна змiнити i саму молекулу, змiнюючи кiлькiсть атомарних зв'язкiв зокрема, а отже i мiняючи характеристики i форму молекули загалом. Бiльшiсть наукових дослiджень у цьому напрямку тривають i досi, даючи пiдстави для фантастичних сподiвань. Кожного року найбiльшi країни свiту вкладують у розвиток фармацiї трильйони доларiв, що i зумовлює доволi швидкий прогрес з постiйним винайденням тих чи iнших лiкiв i технологiй. Нам же, студентам-фармацевтам, залишається лише можливiсть вивчати цi новi технологiї, розумiти їх i не вiдставати вiд розвикту людства. Аби потiм i самим долучитися до механiк людського прогресу.
Nessun commento:
Posta un commento